FIFTEEN players have qualified for this year’s Warrington and North Cheshire Bowls Association Player of the Year play-offs.

Players are to report to Grange Sports and Social Club by 1pm on Saturday. Scratch will be 1.10pm prompt with the draw at 1.15pm.

Before that, the fourth round of the Centenary Cup takes place on Friday evening, with play getting underway at 7pm on Friday.

On Monday, the Tetley Marstons Classic kicks off at Tetley Walker Social Club. Practice starts at 6.15pm with play beginning at 6.45pm.

Centenary Trophy fixtures, Friday, 7pm:

Fourth round: Penketh Tavern/Tetley A v St Oswalds A/Stag A at Red Lion, Alford Hall B/St Albans v Grange A/Vulcan at Padgate T&BC, Brooklands/St Oswalds B v Monk Sports/GESM B at Croft, Grange B/Culcheth A v Bulls Head B/Red Lion at Monk Sports

WNCBA Player of the Year qualifiers:

Monday League: Mark Budworth (St Oswalds), Barry Green, Steve Peters (both Bulls Head), Steve Brown, Paddy Birmingham, Graham Cowell (all Tetley D), Dan Woodward (Culcheth), Mike Spencer (St Albans), Darren Hegan (Irish Club), Vinnie Alcock (Padgate Canaries)

Friday League: Paul Clegg (Golborne), Graham Cowell (Tetleys), Rob Lawrenson (St Albans), Tim Giloolly (Crosfields), Ken Rushton (Orford WM), Mike Jones (Monk Sports)

Tetley Marstons Classic, players in action:

Monday, September 23: J Taylor, J Chalton, H Feather, S Hunt, K Wainwright, J Garratt, J Durrand, H Horton, S Brown, D Fisher, S Peters, Matt Brown, C Bebbington, L Sullivan, B Burlingson, K Hart

Tuesday, September 24: M Deakin, D Watson, J Green, K Lee, P Garrett, M George, R Bates, M Mannion, G Hughes, C Goodhand, K Chapman, C Morris, S Harrison, J Bramhall, D Penketh, M Humphries

Wednesday, September 25: M Norris, J Brown, T Glover, C Armitage, G Webb, J Finney, S Jackson, N Winstanley, L Wells, K Galvin, I Porter, R Lawrenson, J Bramhall, J Bradshaw, S Lea, D Wright

Thursday, September 26: A Manuel, J Gatley, P Rowles, J Stone, A Whitman, D Bennett Senior, D Roberts, L Taylor, L Johnstone, D Morrison, D Carroll, M Burrows, T Gatley, G Stone, B Gleave, A Heaps

ALAN Manuel claimed victory in the Ron Jones Memorial Trophy at the Red Lion in Stockton Heath.

Manuel beat Larry Wells 21-9 in the final to lift the trophy having edged through a tight semi final against John Bradshaw 21-19.

He also beat Stuart Goodwin 21-7 in the quarter finals, which followed a 21-4 win over Dave Bennett in the last-16.

Warrington and North Cheshire Bowls results:

Monday, Section A: Woolston A (14) 246 Burtonwood A (1) 161, Alford Hall B (3) 200 Grange A (12) 241, Alford Hall A (3) 191 Red Lion A (12) 243, St Oswalds A (10) 234 Tetley A (5) 214

Section B: Stag Inn A (11) 232 Penketh Tavern (3) 207, Woolston B (9) 224 Grappenhall B (5) 212, Tetley B (10) 229 Bulls Head B (4) 218, Culcheth A (8) 224 Cadishead Cons (6) 217

Section C: Penketh Park (5) 204 Vulcan (10) 231, Eagle B (7) 221 Grange B (8) 233, Padgate T&BC (9) 234 Monk Sports A (5) 220, Grappenhall A (3) 189 St Oswalds B (12) 236

Section D: Burtonwood B (6) 214 Eagle A (9) 231, Tetley C (4) 200 Irish Club A (11) 247, Bulls Head A (4) 221 Brooklands (8) 234, Richmonds A (9) 234 Crosfields A (5) 224

Section E: Red Lion B (10) 231 Culcheth B (4) 209, Alford Hall C (3) 200 Orford WM (12) 248, St Patricks (4) 200 Padgate Canaries (11) 225, Grange C (4) 210 Grange D (11) 231

Friday, Section A: Tetley A (10) 198 Alford Hall B (2) 166, Grange A (4) 158 Golborne CMC (9) 189, Alford Hall A (11) 204 Viaduct (1) 138, St Oswalds A (10) 196 Woolston B (2) 149

Section B: Grappenhall A (3) 166 Cadishead Cons (10) 201, Brooklands (11) 204 Stag Inn A (1) 141, Grange B (2) 155 Tetley D (11) 211, King & Queen B (2) 178 Grappenhall B (11) 211

Section C: Richmonds (5) 177 Eagle B (8) 189, Bulls Head A (9) 193 Crosfields A (3) 169, Penketh Park (3) 155 Tetley B (10) 193, Eagle A (10) 201 Penketh Tavern (2) 174

Section D: Red Lion B (10) 195 Croft BC (2) 178, Tetley C (7) 187 Grange C (5) 177, Stag Inn B (3) 169 Grange D (10) 201, Monk Sports (10) 201 Padgate T&BC (2) 172