Wolves youngsters in Wales squad

Warrington Wolves' under 16s captain Reece Brunt with Thierry Dumaine

Warrington Wolves' under 16s captain Reece Brunt with Thierry Dumaine

First published in Sport

FOUR Warrington Wolves players have made the Wales Rugby League under 16s squad for the forthcoming test matches.

Wales under 16s will face England on Saturday 30th August at Mountain Ash RFC with the under 18s taking on Scotland and England on autumn dates to be confirmed.

Wales under 18s are primarily selected from the successful South Wales Scorpions side who are doing well in the Championship South competition and provided most of the players for Wales' squad in the recent Commonwealth Championships Nines.

Morgan Knowles from St Helens and Matthew Owen from London Broncos are the two Super League academy players who break the trend.

The under 16s side are selected from slightly more of a widespread field but the South Wales Regional Academy provides most of the talent.

There are four players from Warrington Wolves and one each from Penallta Storm, Torfaen Tigers, Bristol Sonics and Cumbrian side Askam Sandrats.

Bridgewater High School student Reece Brunt, a long with Nathan Ainsworth, George Shaw and Geraint Lawrence are Wolves' representatives in th under 16s.

Under 18s coach Paul Emanuelli said: "It has been an extremely difficult process to get the Wales under 18s squad down to a final 20, but now I have I'm really excited about the talent I've got going into the two internationals.

"I've got high expectations for both games and there's no reason we can't get two wins. We've had some really positive training sessions so far but the final two months of training can be focused around the final squad and we can really start to get our structures in place."

Under 16s coach Lee Cullen said: “We’ve had a large training squad and it’s been a difficult job to reduce the numbers to 20.

"England will be a tough challenge, they always are, but I know that our boys will go out there and give their all for Wales.”

Head of youth performance Jon Ellis said: “Looking at the sides, we have a lot of talented kids at both age groups.

"The best thing about these two sides is their coach-ability, they soak things up and adapt well to changes.

"Wales this year are ready for a tough test at both age groups and will show everyone that we can play rugby league, and play it well. I can't wait.”

WALES UNDER 18 SQUAD: 1. Ben Jones (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 2. James Taylor (South Wales Scorpions u19 / Gower College) 3. Paul Edwards (South Wales Scorpions u19 / Neath Port Talbot College) 4. Morgan Knowles (St Helens) 5. Gethyn Lloyd (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 6. Curtis Davies (South Wales Scorpions u19 / Ysgol Gyfun Ystalyfera) 7. Marcus Webb (South Wales Scorpions u19 / Bridgend College) 8. Matthew Owen (London Broncos) 9. Zak Williams (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 10. Rhys Brownsell (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 11. Morgan Jeffries (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 12. Dan Maiden (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 13. Connor Davies (South Wales Scorpions u19 / Ysgol Gyfun Ystalyfera) 14. Alex King (South Wales Scorpions u19 / Bridgend College) 15. Shane Lee (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 16. Jordan Thomas (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 17. Harry Boots (South Wales Scorpions u19 / Maesteg RL Academy) 18. Joseph Symons (South Wales Scorpions u19 / Brynteg Comprehensive) 19. Rhys Davies (South Wales Scorpions u19 / Coleg Gwent) 20. Joe Festa (South Wales Scorpions u19)

WALES UNDER 16 SQUAD: 1. Lewys Willacott (South Wales Regional Academy / St Martin’s School, Caerphilly) 2. Rhys Lloyd (South Wales Regional Academy / Bryntirion Comprehensive, Bridgend) 3. Connor Kawulok (South Wales Regional Academy / Cardinal Newman RC High School, Rhydyfelin) 4. Geraint Lawrence (Warrington Wolves / Ysgol Brynhyfryd, Ruthin) 5. Jaymes Price (South Wales Regional Academy / Aberdare High School) 6. Reece Brunt (Warrington Wolves / Bridgewater High, Warrington) 7. Nathan Ainsworth (Warrington Wolves / Whitby High School, Ellesmere Port) 8. George Shaw (Warrington Wolves / Bishop Heber School, Chester) 9. Ryan Davies (South Wales Regional Academy / St Cenydd Comprehensive, Caerphilly) 10. Connor Parker (South Wales Regional Academy / St John the Baptist School, Aberdare) 11. Aled Cockwell (South Wales Regional Academy / Llangatwg Community School) 12. Dylan Reed (South Wales Regional Academy / St Cenydd Comprehensive, Caerphilly) 13. Sion Jones (South Wales Regional Academy / Ysgol Bro Morgannwg, Barry) 14. Macauley Harris (South Wales Regional Academy / Cardinal Newman RC High School, Rhydyfelin) 15. Jack Samuels (Penallta Storm / Bedwas High School, Caerphilly) 16. George Mbofana (South Wales Regional Academy / Pontarddulais Comprehensive, Swansea) 17. Iestyn Humphreys (Askam Sandrats / Dowdales School, Dalton in Furness) 18. Liam Silver (Torfaen Tigers / Croesyceiliog School, Cwmbran) 19. Dieter Thomas (Bristol Sonics / Sir Thomas Picton School, Haverfordwest) 20. Jordan Gilbert (South Wales Academy / Ysgol Gyfun Cwm Rhymni, Blackwood)

Comments

Comments are closed on this article.

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree