The parish council election results were declared today, Sunday.
Here are all of the results.
-Birchwood Town Council – Gorse Covert (turnout 38.48%)
Ian Atkin, Independent – 324 votes (elected)
Nigel Balding, Conservative Party – 280 votes
Cheyvonne Caroline Bower, Labour Party – 259 votes
Michael Evans, Labour Party – 280 votes (elected – via drawn lot)
Nigel James Reeves, Labour Party – 375 votes (elected)
-Culcheth and Glazebury Parish Council (turnout 37.26%)
Alicia Edwards, Conservative Party – 233 (elected)
Peter Charles Grundy, Independent – 165
Janet Elizabeth Seddon, Labour Party – 266 (elected)
Stephen Voyse, Labour Party – 231
-Great Sankey Parish Council – Central (tunout 31.12%)
Blake Cooper, Conservative Party – 640 votes
Christopher David Lynas, Labour Party – 1,069 votes (elected)
Abdul Muqeem, Labour Party – 1,027 votes (elected)
Steve Parish, Labour Party – 1,311 votes (elected)
Stephen Winwood Pennington, Labour Party – 1,209 votes (elected)
Nisha Jethalal Shah, Conservative Party – 508 votes
Brian Simpson, Labour Party – 1,271 votes (elected)
-Great Sankey Parish Council – North (turnout 35.74%)
Marcus Cameron, Labour Party – 1,043 votes (elected)
Nigel John Catlow, Independent – 1,602 votes (elected)
David James Challenger, Labour Party – 910 votes
Hilary Cooksey, Labour Party – 1,460 votes (elected)
Andrea Marie Morley, Labour Party – 1,386 votes (elected)
-Great Sankey Parish Council – South (turnout 29.12%)
Nikki Cotter, Labour Party – 1,466 votes (elected)
Leah Hussain, Labour Party – 1,194 votes (elected)
Mo Hussain, Labour Party – 1,173 votes (elected)
Anthony James Tobin, Liberal Democrats – 693 votes
Christopher Wren, Labour Party – 1,038 votes (elected)
-Lymm Parish Council – Lymm South (turnout 39.33%)
Jenna Lombardi-Brown, Liberal Democrats – 1,206 votes (elected)
Ann Johnstone, Liberal Democrats – 1,296 votes (elected)
Denis Patrick McAllister, Liberal Democrats – 1,098 votes (elected)
Ian Pemberton, Conservative Party – 823 votes
Benjamin Selwood, Liberal Democrats – 1,098 votes (elected)
Sally Sharma, Liberal Democrats – 1,568 votes (elected)
Luke William Stuttard, Liberal Democrats – 1,158 votes (elected)
-Poulton with Fearnhead Parish Council – Longbarn and Fearnhead (turnout 27.26%)
Chris Ball, Labour Party – 605 votes (elected)
Sue Emery, Labour Party – 696 votes (elected)
Una Bernadette Gillham, Labour Party – 683 votes (elected)
Roland Green, Labour Party – 696 votes (elected)
Howard Klein, Local Conservatives – 192 votes
Michelle Mansley, Labour Party – 724 votes (elected)
-Rixton with Glazebrook Parish Council – Rixton (turnout 31.15%)
Liz Clarke, Independent – 176 votes (elected)
Julie Givvons, Independent – 185 votes (elected)
Jayne Louise McKay, Independent – 269 votes (elected)
Dave McLachlan, Independent – 146 votes (elected)
Keith Whittam, Independent – 93 votes
-Walton Parish Council – Higher Walton (turnout 37.50%)
Richard Dryden Bennett – 75 votes (elected)
John Camillus Greene – 53 votes (elected)
David Hazeldine – 49 votes (elected)
Christina Jane Hewitt, Independent – 37 votes
Viv Lacey – 37 votes
Anita Jean Williams – 50 votes (elected)
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereLast Updated:
Report this comment Cancel